Вівторок, 19 Березня, 2024

Найгучніші злочини (найвідоміші злочинці) в історії Луцька

В історії Луцька чимало згадок про напади загарбників, проте усі вони були до часів Незалежності України. 2020 рік став для обласного центру найгучнішим злочинним роком за усю історію міста. Yes-lutsk розповість більше

Початок подій

Липень 2020 року запам’ятали не лише жителі Луцька, а й усієї країни.

Звичайний літній ранок у центрі міста перетворився на справжнє поле бойових дій. Саме тут о 9:25 з’явився міжміський автобус “Берестечко-Краснилівка”. Просто посеред Театрального майдану, поруч із пам’ятником Лесі Українки він зупинився та одразу ж зацікавив усіх містян.

В той самий час на гарячу лінію 102 поступив дзвінок. У ньому зазначалося, що у громадському транспорті знаходиться терорист, який взяв у заручників усіх пасажирів та водія. 

Як повідомляли у патрульній поліції, терорист мав при собі вогнепальну зброю та вибухівку. Зв’язок із пасажирами та водієм був втрачений. 

Центр міста був перекритий.

Вже за декілька хвилин після захоплення автобусу пролунали перші постріли. Їх здійснив злочинець. Також, декілька разів терорист намагався підірвати вибухівку, яку час від часу чоловік викидав з транспорту.

Розслідування

Поліція Волинської області тривалий час намагалася встановити особу нападника та дізнатися вимоги. Як було відомо, чоловік представився Максимом Плохих, але місцеві журналісти все ж змогли дізнатися справжнє ім’я – злочинцем був Максим Кривош.

Зокрема, волинські ЗМІ знайшли книгу терориста “Философия преступника”. У цій книзі чітко розписана поведінка чоловіка у тюрмі та власні життєві погляди.

За деякий час стали відомі вимоги терориста: на його нещодавно (на той час) створеній сторінці у соціальній мережі Twitter він опублікував свої вимоги. Згідно з дописом, Максим Кривош вимагав від влади та керівників великих релігійних громад визнання себе терористами в законі й запису відповідного відеозвернення.

Також, Максим Кривош наголошував на тому, щоб Президент України закликав українців переглянути документальний фільм “Земляне” (2005 року).

За декілька годин до захоплення автобусу, на YouTube-каналі Кривоша було оприлюднене відео. У ньому чоловік зі зброєю в руках “вітає” глядачів з днем антисистеми та закликає їх не брехати самим собі та святкувати правду.

Департамент карного розшуку на своєму каналі у додатку Telegram опублікував допис про те, що злочинець раніше отримував допомогу психіатрів. Проте, Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, під час брифінгу в обласному центрі заявив, що ця інформація не підтверджена.

Реакція влади

На таку подію відреагували й у столиці. Володимир Зеленський повідомив громадян про захоплення заручників у своєму телеграм-каналі. Президент зазначив, що поліція та МВС проводить усі необхідні заходи, аби надзвичайна ситуація завершилася без жертв.

Також, через декілька годин після захоплення, до обласного центру Волині прибув Арсен Аваков. Міністра терміново доставили вертольотом. Посадовець особисто контролював та координував дії патрульної поліції та служби безпеки.

Своєю чергою, Антон Геращенко заявив, що ситуація знаходиться під контролем, Максима Кривоша закликають здатися.

Заручники, вибухівка у транспорті та в ТРЦ?

Кількість заручників в автобусі не повідомлялася тривалий час. Згодом, СБУ повідомили про десятьох пасажирів та водія. Пізніше виявилося, що заручників було тринадцять: серед них підліток, вагітна жінка та літні люди.

Як зазначалося самим Максимом Кривошем, він тримав при собі чимало вогнепальної зброї та вибухівки. Чоловік неодноразово робив постріли з автобусу по патрульним та двічі кидав вибухівку (один раз вона спрацювала). 

Працівники служби безпеки України запустили безпілотник у сторону автобусу, але терорист зробив декілька пострілів.

Пасажири у транспорті перебували без їжі та води, злочинець нікого не впускав та не випускав.

Під час розмови із журналісткою Оленою Лівіцькою Кривош заявив, що підірвати може не тільки автобус, але й ще один багатолюдний об’єкт у Луцьку. Правоохоронці розпочали пошукові операції у всіх ТРЦ, парках та скверах.

Звільнення заручників

Ближче до вечора владі все ж вдалося домовитися з нападником та передати декілька пляшок води для заручників. Це зробив Євген Коваль, заступник очільника Національної поліції України. 

Після розмови з Президентом о 21:00, Максим Кривош погодився відпустити трьох заручників: дитину, вагітну та стареньку бабусю. Також, пан Зеленський виконав вимогу терориста, записав відеозвернення, але за деякий час воно було видалене.

Більш як 12 годин заручники були у полоні Кривоша. Не дивлячись на те, що лише одна з вимог була виконана українським урядом, терорист здався та звільнив усіх пасажирів.

Цікавий факт: у момент, коли Максим Кривош вирішив здатися поліції та вийшов із піднятими руками з автобусу, до нього більше ніж хвилину ніхто не підходив та проводив затримання.

На щастя, ніхто з пасажирів та водій автобусу не постраждав.

Що далі

Після цієї події, заступник керівника служби безпеки Руслан Баранецький заявив, що відомство знає про спільників Максима Кривоша. Декількох з них вже заарештовано.

Під час досудового розслідування, восени 2020 року, терориста направили на психіатричну експертизу у Львівську психлікарню. Медики закладу визнали Кривоша осудним.

Максим Кривош не визнає свою вину. Про це він заявив під час чергового засідання у Луцькому міськрайонному судді у лютому 2021 року. Чоловік визнає провину лише перед заручниками. Також, “луцький терорист” подав клопотання про те, щоб у якості свідків викликали до суду Президента України та заступника очільника Національної поліції, які вели з ним перемовини того дня. 

Зокрема, суд подовжив термін тримання злочинця під вартою на шістдесят діб.

.,.,.,.