Четвер, 18 Серпня, 2022

Обшуки на телеканалі 1+1: коментарі чиновників, журналістів та причини

Служба безпеки України нещодавно провела обшук на телеканалі 1+1, а саме у редакціях програм “Секретні матеріали”, “Гроші” та “Українські сенсації”. Яка мета цих обшуків, що про це говорять самі журналісти та чиновники, розповість yes-lutsk.

Обшук

Ввечері 5 лютого 2020 року, близько 18:00 до редакцій програм “Секретні матеріали”, “Гроші” та “Українські сенсації” з обшуком прибули слідчі Служби безпеки України. Вони перевіряли усі робочі місця та вилучили комп’ютерну техніку. До участі в обшуку були запрошені поняті, яких запевнили, що їхня допомога необхідна лише протягом 15 хвилин. Проте, увесь процес затягнувся на декілька годин. Причин слідчі не назвали, але журналісти припускають, що це пов’язано з їхньою діяльністю, адже вони працюють у департаменті журналістських розслідувань, де займаються викриттям незаконних дій чиновників.

Варто зазначити, що подібні дії проводяться вперше за увесь час існування телеканалу 1+1.

1+1 оприлюднив офіційну заяву, у якій зазначили, що обшуки СБУ проводяться через викривальну діяльність телеканалу, зокрема передачі “Секретні матеріали”. Команда 1+1 обурені тим, що після виходу в ефір кожного випуску програм немає жодної реакції Служби безпеки України, а ось самі журналісти стали заручниками власної діяльності.

Зокрема, 1+1 медіа закликала колег не залишати цю ситуацію без уваги, надати їй максимального розголосу, адже це посягання на свободу слова в країні.

обшук сбу

У заяві також зазначено, що даний візит СБУ до редакції програми “Секретні матеріали” є абсолютним порушенням журналістської недоторканності та тиском на незалежні засоби масової інформації.

Керівництво 1+1 звернулося до очільника Служби безпеки України з проханням прокоментувати обшуки та пояснити причини візиту до редакції.

Речниця СБУ Олена Гітлянська заявила, що обшуки в 1+1 є санкціоновані та проводяться відповідно до судового рішення, жодного втручання в роботу телеканалу не відбуваються. В цей самий час юристами 1+1 медіа були зафіксовані грубі порушення Закону України під час обшуків, а саме:

  • Застосування сили;
  • Перешкоджання журналістської діяльності під час підготовки до ефіру;
  • Дії за межами ухвали, зокрема проведення обшуків слідчим, який не вказаний в документі.

За інформацією 1+1, слідчі Служби безпеки України прибули до будинків деяких журналістів.

обшуки в редакції

Головних підозрюваних, через кого й увірвалося СБУ, двоє:

  1. Євген Куксін — журналіст;
  2. Денис Данько — головний редактор програми “Секретні матеріали”.

Коментарі журналістів

Олександр Дубінський, який раніше вів програму “Гроші” на цьому телеканалі відреагував на візит СБУ наступним чином:

“ Маски-шоу організовано СБУ. Я виїжджаю на місце. Пропоную приєднатися журналістам і колегам-депутатам. Обшуки в ЗМІ соромився організовувати навіть Порошенко. Але лейтенант Баканов, мабуть, зовсім ід_от.”

Трохи пізніше у YouTube з’явилася відеотрансляція обшуку в офісі “Секретних матеріалів”. Олександр Дубінський розповів, що на робочому місці журналіста Євгена Куксіна шукають звукозаписуючий пристрій на який, нібито, підслуховували прем’єр-міністра України Олексія Гончарука під час наради щодо економічної ситуації в країні.

Денис Данько, у свою чергу, відмітив, що обшук проводився навіть у його квартирі та слідчими СБУ було вилучено флешку з весільними світлинами, ігровий планшет та ноутбук.

Денис Данько

Що про це говорять чиновники?

Давид Арахамія, голова фракції “Слуга народу” прокоментував дії Служби безпеки України, щодо журналістської діяльності. Він розповів, що такі обшуки необхідно проводити лише у випадках, коли є досить вагомі підстави. Адже праця та розслідування журналістів абсолютно неможлива без анонімних джерел інформації. Зокрема, пан Арахамія підкреслив, що питання як можна було записати секретну розмову Гончарука, виникає не лише у правоохоронних органів, а й у звичайних українців. Також, голова “Слуги народу” не виключає того, що було записано й інші розмови прем’єр-міністра, проте їх не опублікували.

Президент України Володимир Зеленський також надав коментарі щодо обшуків на 1+1 медіа. Пан Зеленський почув про обшук з новин та телефонував до Служби безпеки України аби дізнатися причини слідчих дій в редакції програм. Президент заявив, що секретна розмова Олексія Гончарука була завантажена саме з комп’ютерної техніки, яка належить реакції програми “Гроші”. Втручатися у слідство Володимир Зеленський не може.

олексій гончарук

Прослуховування

15 січня у відеохостингу YouTube на каналі “Как обмануть президента” з’явився аудіозапис з розмовою нібито прем’єр-міністра України, Міністеркою фінансів та заступницею очільника Національного банку. Гончарук, Морозова та Рожкова вели бесіду про економічну ситуацію в Україні напередодні зустрічі з Володимиром Зеленським.

14 аудіороликів існує, але оприлюднено було лише два. Це було скоєно для того, щоб оголосити недовіру діючому уряду. До слова, з’явилися аудіозаписи перед засіданням партії “Слуга народу” та на самому засіданні відбувся скандал. Зокрема, Олександр Дубінський та Максим Бужанський підбурювали колег висловити недовіру народним депутатам.

Справжність жодного аудіофайлу не була підтверджена.

За декілька днів після оприлюднення скандальної розмови, Олексій Гончарук повідомив про те, що написав заяву про відставку. Очільник уряду пояснив цей вчинок так, що через ці аудіозаписи українці можуть вважати його тим, хто не має поваги до Володимира Зеленського. Проте запевнив, що це не є правдою.

В Офісі Президента повідомили, що заяву отримали та віддали на розгляд пану Зеленському. Через деякий час стало відомо, що відставка Олексія Гончарука скасовується.

.