Вівторок, 5 Липня, 2022

Ніч жахів на Центральному ринку Луцька

Жахливо розпочався вечір 4 лютого для лучан та підприємців Центрального ринку. Близько 22:30 на територію ринку прибули бульдозери, екскаватори, представники патрульної поліції, муніципальної варти та небайдужі містяни. Детальніше про це свавілля розповість yes-lutsk.

Не дивлячись на те, що ще наприкінці січня поточного року Луцька міська рада заявила про розірвання договорів із підприємцями Центрального ринку та надала час до 3 лютого на добровільний демонтаж та перевезення контейнерів на Новий ринок — конфлікт зростав ледь не щогодини, упродовж декількох днів. Деякі підприємці погодилися на переїзд та на допомогу від муніципальної варти, проте 4 лютого ситуація вийшла з-під контролю обох сторін.

Початок

У соціальній мережі Facebook, пізно ввечері з’явилося декілька дописів від лучан із закликом про допомогу та підтримку підприємців Центрального ринку Луцька. До одного з найбільших ринків обласного центру з’їхалася важка техніка та, так звані, тітушки, які розпочали примусовий демонтаж контейнерів та торгівельних приміщень з території. Представники муніципальної варти заявили, що руйнацію буде продовжено, незалежно від дій громадян, усю ніч. Молодиків у чорних балаклавах намагалися зупинити та затримати ті, хто знаходився поруч. Місцеві нарахували близько 50 тітушок. Обурені підприємці кидалися на вандалів та намагалися власними силами припинити нищення їхньої власності.

продовження конфлікту

Патрульна поліція не втручалася у конфлікт та просто знаходилась осторонь.

Трішки згодом, ворота Центрального ринку були знищені двома грейдерами, а по рядах та, навіть, людях поїхав бульдозер, який застряг у металевих конструкціях.

Не обійшлося без постраждалих. Один з підприємців розповів, як намагався зупинити важку техніку від знищення майна, проте водій бульдозера їхав просто на чоловіка.

Усіх присутніх обурили безконтрольні та рушійні дії місцевої муніципальної варти та тітушок, які влаштували напад на людей та знищення торгівельних контейнерів.

Безліч лучан вели прямі ефіри, на яких було чітко видно бездіяльність патрульної поліції. Зокрема, усіх, хто намагався та чинив опір було облаяно.

Підприємцями було заблоковано автомобільний рух по вулиці Глушець, а патрульною поліцією було огороджено усі дороги аж до вулиці Кривий Вал.

демонтаж

Приїзд очільника ГУНП

За годину після початку сутички на місце приїхав керівник Головного управління національної поліції у Волинській області, який припинив руйнацію ринку та запевнив, що ніякого демонтажу (добровільного чи примусового) не відбудеться до тих пір, поки не буде відповідного рішення суду. На разі відкрите кримінальне провадження на чиновників Луцької міської ради за статтею 364 частина 2 Кримінального кодексу України, щодо зловживання посадовцями своїм службовим становищем.

Підприємці та засоби масової інформації, які перебували у той час на території Центрального ринку намагалися поспілкуватися з паном Шпигою та деяким це вдалося. Люди запевняли, що це абсолютне беззаконня та протиправні дії з боку муніципальної варти Луцька та молодиків, які нищили майно підприємців. 

Також на місці події був присутній Олег Кічук, голова Луцького відділу поліції ГУНП у Волинській області, та разом із Петром Шпигою зупинив процес демонтажу контейнерів та руйнацію приміщень.

Поки деякі підприємці вмовляли Шпигу та Кічука вдатися до правомірних дій та, хоча б, вислухати їх — інші скандували з проханням про затримання муніципалів та зняття з них балаклав. Люди запевняли, що фізичної розправи над ними ніхто не вчинятиме, а лише зафіксують на камери обличчя “героїв”. За деякий час, Петро Шпига пообіцяв затримати усіх причетних та домовився з лучанами про те, щоб представників варти пропустили.

юрій погуляйко

Приїзд голови Волинської ОДА

Близько опівночі, прямо з Києва, до Центрального ринку прибув Юрій Погуляйко, голова Волинської облдержадміністрації. Чиновник зазначив, що був не проінформований про ситуацію з демонтажем та люди провели пана Погуляйка на місце сутички.

Голова Волинської ОДА запевнив підприємців та небайдужих лучан, що вимагатиме офіційного пояснення ситуації від Петра Шпиги, створить спеціальний штаб та скличе термінову нараду. Юрій Погуляйко підкреслив, що ситуація повинна бути вирішена.

Лучани, яких на момент приїзду Юрія Погуляйка було близько тисячі осіб, скандували “Банду геть!” та розвертали плакати з написами:

  • “Луцьк — НЕ вотчина Палиці! Лучани не його кріпаки”;
  • “Ми — платники податків! Палиця — де податок з бурштина??”;
  • “Рейдерське захоплення ринку!!! Укропівцями”.

Наприкінці прямого ефіру, який вів помічник місцевого депутата Дмитро Климук, голова Головного управління національної поліції у Волинській області зробив досить гучну заяву. Петро Шпига, перед тисячею лучан та тисячею глядачів прямого ефіру заявив, що у разі неспроможності захистити підприємців на рівні українського закону — він напише відповідну заяву та піде у відставку.

зруйнований контейнер

Заключення

Працівники Центрального ринку запевняють, що будуть продовжувати захищати та відстоювати свої торгівельні площі й бізнес, адже усе це створювалося не один місяць чи, навіть, рік. Люди підраховували збитки на мільйони гривень, а хто їх відшкодовуватиме — поки невідомо.

Нагадаємо, територію Центрального ринку планують облагородити та облаштувати рекреаційну зону. Адже це історична частина Луцька, яка є доволі популярною серед туристів через те, що вона знаходиться поруч із замком Любарта.

Місцева влада запевняє — жодних багатоповерхівок чи торгівельно-розважальних комплексів на місці ринку не будуватимуть. 

Фото: ІА “Волинські новини”