П’ятниця, 29 Березня, 2024

Вибори в Луцьку у 1898 році

Вибори в Україні завжди були знаковою подією, до якої увага суспільства була найвищою. Така ж ситуація спостерігалася й під час окупації та захоплення Волині російською імперією. Саме голосування 1898 року викликає найбільшу увагу серед істориків та містян, які цікавляться минулим Луцька, пише yes-lutsk.com.ua.

Вибори до Луцької міської управи

У Державному архіві Волинської області можна знайти тисячі документів. Більшість з них стосуються історичних процесів, які відбувалися у краї у різні роки. Особливу увагу привернув один з архівних дописів. У ньому йдеться про вибори до Луцької міської управи, які повинні були відбуватися у березні 1898 року.

Загалом тоді було заплановано, що 15 народних обранців поповнять органі міського управління. Вибори пройшли, але всього обрали 12 посадовців.

Від 8 березня 1898 року ухвалили рішення віддати три вільних місця без виборів. Чітко у відповідній документації було прописано: депутату від римо-католицького духовенства, депутату від єврейських благодійних товариств, казенному рабину.

Ще 12 місць планувалося заповнити саме завдяки результатам виборів. Планувалося обрати представників від усього населення міста Луцька.

У резолюції Міської громадської ради вказані деталі щодо такої ініціативи. У відповідному пункті закріплено наступний текст: “усі мешканці Луцька, що проживають на території міста на постійній основі, користуються правом участі у виборах. Різниця щодо їхньої національності не є важливою. Вік повинен бути не менше 25 років”.

Голосування

Не дивлячись на такі зміни, вибори у місті відбулися. В 1898 році дільниці для голосування були розташовані на території приміщень “Модерн” та “Одеон”. Організатори знакової події вказали чіткий графік, коли і де, хто мав голосувати.

Усе населення міста поділили на шість виборчих дільниць. Мешканці району Острів проголосували у театрі “Модерн”. Мешканці Центру також прибули в обідню пору до театру “Одеон”. Жителі районів Фельдшерівка та Яровиця голосували 15 березня 1898 року о 10:00 в театрі “Модерн”. Жителі будинків, що були розташовані на території району Вулька (вказано межі млина Пінчука до Собору) в театрі “Одеон”.

Лучани з району “Новое Строение” отримали можливість проголосувати у у приміщенні театру “Одеон”. Це відбулося 16 березня 1898 року о 10:00 годині. Одночасно мешканці Красного та Гнідави голосуватимуть в театрі “Модерн”.

За проведення виборів на території Луцька призначили відповідальних осіб – В.К. Стецюка та Д.І. Ільїна. Під документом стоїть вказано підпис В. Малявчика, який працював на той час на посаді міського голови. 

Історики вважають, що саме за його каденції почалися активні публічні обговорення про важливу зміну – перенесення ярмарків з-під стін собору на Парадному майдані. Планувалося, утворити у цій локації публічний сад, на місці якого за часи вільної України розпочав роботу міській драмтеатр.

Можна зробити висновок, що навіть під час російської окупації влада загарбників остерігалася відбирати у мешканців Луцька право на вільний вибір. За роки тотального нищення української культури українців все ж боялися позбавити можливості вільно обирати собі владу та представників виконавчої гілки.     

Документ, який зберігається у приміщеннях Державного архіву Волинської області, підтверджує наявність організаційної структури для проведення волевиявлення серед населення. Очевидно, що це дозволяло представникам окупаційного режиму певно мірою тримати ситуацію під контролем на місцях, тому зовсім не йдеться про щире надання прав та свобод українському народу.

.,.,.,.